Na čo všetko môžu vplývať farby vo vašom byte?

Farby v byte


Biela farba v byteZabudnite na chvíľu na najmodernejšie trendy a zamyslite sa nad sebou samým. Máte problémy so sústredením, zle zaspávate, alebo trpíte prílišnou chuťou do jedla? Odpoveď nemusíte hľadať len vo vlastnej životospráve.

Budete sa možno diviť, ale určitú (a nie nemalú) zodpovednosť za váš stav nesú farby vo vašom byte. Byť trendy totiž automaticky neznamená byť zdravý. A ak hľadáte vo farbách skôr upokojenie a nie módu, skúste sa riadiť radami odborníkov. To, aké farby máme na stenách v našich domovoch, ale aj na vankúšoch, doplnkoch či nábytku totiž dokáže nielen ovplyvniť našu náladu, ale aj zdravie. Ich výber by preto nemal podliehať len módnym trendom.

Nebuďte teda závislí od uniformného prostredia z dielní bytových dizajnérov a dajte viac na vlastné city. Farby, ktoré zvolíme, by nám mali byť predovšetkým príjemné. Spolu s vhodne vybranými doplnkami byt pozdvihnú, zútulnia a prežiaria. Pri ich výbere však majte na pamäti, že každá z farieb má na nás nezanedbateľný vplyv. Aký?


Rozdelenie farieb:

•    primárne farby – červená, žltá, modrá
•    sekundárne farby – farby, ktoré vzniknú zmiešaním dvoch primárnych (napr.: béžová, oranžová)
•    teplé farby – červené, oranžové, žlté, hnedé
•    studené farby – modré, zelené, purpurové
•    neutrálne farby – biele, hnedé, béžové
•    silné farby – intenzívne farby, ktoré nie sú rozriedené čiernou, bielou alebo komplementárnou farbou
•   bledé farby – menej intenzívne farby v dôsledku miešania s bielou, čiernou alebo komplementárnou farbou

Ak sa chystáte na vymaľovanie bytu a nie ste práve zručným domácim majstrom, vyberte si niektorú zo stavebných firiem v zozname na stavebnom portáli Stavebnik.sk  Na jeho stránkach môzete využiť aj možnosť zaslania žiadosti o vypracovanie cenovej ponuky na vybraté stavebné či dokončovacie práce cez systém Zadaj dopyt.


Psychológia farieb v miestnosti a jej vplyv na zdravie a biorytmy človeka

Aj keď sa to mnohým nezdá, farby zohrávajú v našom živote veľmi dôležitú úlohu. Bezprostredne ovplyvňujú našu náladu a pocity. Každý z nás má vlastné spektrum obľúbených farieb a farieb, ktoré mu vyhovujú. A naopak – sú farby, ktoré sa nám hlavne v kontexte s prostredím nepáčia. Pôsobia na nás skľučujúco až odpudivo. Následne farebnosť sveta okolo nás ovplyvňuje našu náladu. Vnímanie farieb je závislé od viacerých faktorov. odtieňa farby, druhu svetla (denné alebo umelé, intenzívne alebo matné), nášho všeobecného cítenia, biorytmu atď.


BIELA predstavuje dokonalosť, ideál a pravdu. Pôsobí pokojne a vyvážene. Biela farba je považovaná za farbu čistoty a je vhodná do všetkých miestností, ktoré je potrebné opticky zväčšiť alebo presvetliť. Symbolizuje jasnosť, nevinnosť a čistotu, nový začiatok, narodenie. Avšak pri prílišnom používaní bielej farby môžeme bojovať s nepríjemnou bolesťou očí. Jednostranné použitie tejto farby potom môže pôsobiť trochu sterilne a neútulne. Pri vhodnej kombinácii doplnkov ale pôsobí interiér veľmi elegantne. Odporúča sa, aby boli biele steny ozdobené maľbami, plagátmi alebo zarámovanými obrazmi. Biela je neutrálna farba , ktorú môžete použiť kdekoľvek . Na bielu farbu reagujeme zväčša pozitívne. Je tiež symbolom dokonalosti, hrdosti, dobroty a z duchovného hľadiska tiež božskosti a večnosti.


Žltá farba v byteŽLTÁ. Táto farba je farbou slnka a to doslova. Do miestností, v ktorých ju použijete vám, rovnako ako slnko, prinesie dostatočné svetlo a hrejivý pocit. A superlatívov má oveľa viac. Pôsobí totiž veľmi priaznivo na naše duševné rozpoloženie, povzbudzuje tvorivé myslenie, podporuje nervovú sústavu i pamäť, zlepšuje náladu. Oživí, aktivizuje a oslobodzuje vašu myseľ pred strachom. Uchováva bdelosť a podporuje koncentráciu, symbolizuje tvorivosť a múdrosť.

Podporuje motoriku, jej dôležitou vlastnosťou je tiež komunikatívnosť (porozmýšľajte, prečo sú farby pošty a poštových schránok práve v odtieňoch žltej). Hodí sa preto do detských izieb (okrem tých, ktoré obývajú hyperaktívne deti. U nich totiž žltá farba vyvoláva väčšiu aktivitu). Na stenách a inde v byte má pozitívny účinok na náladu.
Žltá farba najviac ovplyvňuje dýchacie ústrojenstvo, napomáha pri liečení psychických neuróz, zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje pulz a zvyšuje rýchlosť dýchania. Má priaznivý vplyv na nervový systém. Hodí sa nielen do pracovní, ale aj jedální. Kombinovať ju môžete prakticky so všetkými farbami.


Modrá farba v byteMODRÁ je nositeľkou ideálov, čestnosti a inšpirácie. Táto chladnejšia farba sa skvele hodí do spálne, pretože má upokojujúci účinok . Modré tóny sa nehodia do kuchyne alebo do jedálne, pretože potláčajú chuť k jedlu. Je to farba pokoja a harmónie. Modrá v tmavších odtieňoch dodáva interiéru nádych luxusu a jedinečnosti, zvlášť ak k nej zvolíme doplnky v striebornej a bielej farbe.

Symbolika modrej: múdrosť, inteligencia, nesmrteľnosť, nekonečnosť, hĺbka, povznesenosť, duchovnosť, mystika. Jej psychologické asociácie: jasné, čerstvé, ľahké, priehľadné, vzdušné, vzdialené, tiché, pokojné. Fyziologické účinky modrej: upokojuje srdečný tep, znižuje rýchlosť dýchania, upokojuje, podnecuje rozumovú aktivitu, ponorenie sa do vlastného vnútra, koncentráciu, usmerňuje smerom do vnútra – hovoria jej aj farba pokoja a odpočinku.


Červená farba v byte ČERVENÁ je farbou života a fyzickej aktivity. Predstavuje silu, energiu a vášeň. Je vhodné ju použiť tam, kde chcete zvýšiť pozornosť a aktivitu. Ale pozor! Vo väčšom rozsahu môže táto farba naopak unavovať. Kombinujeme ju preto s pokojnejšími odtieňmi. Červená farba sama o sebe odpovedá životnej sile a je symbolom chuti do života.

Podporuje tvorbu červených krviniek, prispieva k urýchleniu metabolizmu, ale na druhú stranu tiež dokáže, ak je použitá na veľkej ploche, vyvolať stavy úzkosti až depresie. Výrazne tiež podporuje chuť k jedlu. Vyhnúť by sme sa jej vo väčšej miere mali v detských izbách i miestach, kde chceme odpočívať. Červená totiž nikoho nenechá chladným. Môžete ju milovať alebo nenávidieť, ale pri červenej farbe len ťažko zostaneme ľahostajnými. Červená zväčšuje svalovú hmotu, zrýchľuje pulz, zvyšuje tlak krvi, zrýchľuje krvný obeh, vylučovanie adrenalínu a činnosť pečene. Prehlbuje dýchanie. Môže tiež spôsobovať bolesti hlavy, nie je teda vhodná pre ľudí, ktorí sa rýchlo rozčúlia a pre citovo nestabilné osoby.


Zelená farba v byteZELENÁ je farbou prírody a uzdravovania. Táto svieža farba má upokojujúci účinok, preto sa dobre hodí do spálne, ale aj do hlučnejšej miestnosti, pretože subjektívne znižuje vnímanie hluku. Pastelovo zelená je v posledných rokoch veľmi obľúbená farba, ktorou v podstate nič nepokazíme. Hodí sa skvele ako k drevenému nábytku , tak aj k moderným trendom v podobe kovu. Túto farbu veľmi často vyberáme intuitívne, cítime z nej vitalitu a pohodu.

Má blahodarné a regeneračné účinky na naše telo, napomáha k upokojeniu mysle, vyrovnanosti aj pozitívnemu mysleniu. Zelenými farbami sa pokúšajú niektorí psychológovia a psychiatri liečiť nervovú únavu a hystériu, pretože má upokojujúci vplyv na nervový systém, je účinná pri vyčerpanosti, môže zmierniť migrény. Pre zelenú je charakteristické, že rozširuje kapiláry, znižuje krvný tlak, podnecuje vylučovanie štiav. Na druhej strane je to farba pokoja, umiernenosti, odpočinku, rozmýšľania. Jej symbolika má vplyv na náladu človeka, upokojuje a uvoľňuje. Je znakom vyrovnanosti.  Navyše je k dostaniu v niekoľkých veľmi zaujímavých odtieňoch, ktoré spolu možno ľahko kombinovať. Je vhodná snáď do všetkých miestností v byte.

Oranžová farba v byteORANŽOVÁ je spájaná s energiou a so zdravím . Ak ju použijeme na väčšie plochy , vyvoláva pocit pozornosti a prežiarenia priestoru . Dobre sa preto hodí do detských a obývacích izieb.  Nie je natoľko agresívna a vášnivá ako červená, avšak ako citový stimulátor je veselá, príjemná farba, ktorá pomáha prekonávať únavu. Vďaka uvedeným vlastnostiam predstavuje užitočnú dodatočnú pomoc pri liečení depresií.

Oranžová je vyjadrením tepla, srdečnosti, je ľahučká a hravá. Povzbudzuje tiež chuť do jedla a mala by napomôcť pri rannom vstávaní.
Oranžová farba má pozitívny vplyv na pľúca, pankreas a slezinu a povzbudzuje srdcovú činnosť. Zrýchľuje trávenie, povzbudzuje chuť do jedla, môže upokojovať alebo znepokojovať. Táto farba môže ustáliť city, u niektorých jednotlivcov však môže vyvolávať pocit trpkosti.

Zaujať vás môže i článok o rozdelení farieb podľa ich vlastností a použitia Keď kupujeme farby na stenu


Foto: casahoward.com, furnishism.com, redbookmag.com , beautifulhomesdesigns.com, nola7.com, fancycribs.com
(i.n.)